Soft mining
(banner, web, těžící algoritmus)
Autoři v projektu vycházejí z kontextu Ostravska jakožto hornického regionu a konfrontují jej s moderní virtuální těžbou kryptoměn. Přechod od těžby uhlí k těžbě kryptoměn se pro ně stává symptomatickou metaforou. Odráží přesun těžiště ekonomiky z průmyslové výroby do znalostní a informační ekonomiky, z materiální do virtuální a z manuální do automatizované. Projekt Soft mining tak oznamuje přechod ke zdánlivě měkčí postindustriální budoucnosti.
O ekologické stopě zdánlivě čistých kryptoměn (Bitcoin, Ethereum, Dogecoin…) se začíná s jejich masovým rozšiřováním hovořit čím dál více. Tzv. Crypto-mining, tedy „těžba kryptoměn“ je sice na povrchu “Soft”, ale ve skutečnosti je výraz doslovnější, než je na první pohled zřejmé. Jejich těžba je energeticky značně nákladná a náročnost na výpočetní techniku spolu s energií na udržování nekonečných lánů serverů a pohánění jejich chlazení větráky stoupá. Environmentální dopad kryptoměn tak začíná být nepřehlédnutelný.
Návrh banneru je založen na využití vizuální stránky těžebních zařízení, tj. počítačů s výkonnými specializovanými grafickými procesory. Spotřeba energie a výkonu těchto zařízení je tak vysoká, že vyžadují neustálé a rozsáhlé chlazení. Ventilátory se tak staly vizuálním indexem těžby kryptoměn a zároveň tvoří základ vizuální podoby banneru.